Tradiční akce Plzeň

9. 11. – 17. 11. 2013

Animánie - festival Podzimní sklizeň

9. – 17. listopadu 2013, Plzeň

Co na jaře zaseješ, to na podzim sklidíš. Tak podle organizátorů funguje festival plzeňské Animánie. Po jarní setbě a letním zrání následuje podzimní sklizeň, letos už poosmé. Projekt Animánie nabízí také workshopy a různé denní i víkendové aktivity, při nichž se účastníci učí animačním technikám a základům tvorby animovaných filmů.

Součástí festivalu Podzimní sklizeň, který se letos koná od 9. do 17. listopadu, je celonárodní přehlídka určená dětem a mladým lidem do 26 let. V pátek a sobotu, 15. a 16. listopadu, nabídne zhruba sto padesát filmů. Nesoutěžní filmy se budou promítat celý týden v kinosále Měšťanské besedy a v Music baru Anděl café. Nosným tématem je sci-fi.

Animánie dětem

Malí fandové animovaného filmu se mohou těšit na Čtyřlístek ve službách krále, který v pátek 15. listopadu uvede jeho režisér Michal Žabka společně s dalšími tvůrci. Sobota 9. listopadu bude patřit Julesu Verneovi. Jeho vědecko-fantastické vize doplní dílna pro všechny zájemce, která nabídne animační techniku ve stylu Karla Zemana. V týdnu se zájemci mohou těšit například na snímek z americké produkce roku 2009 s názvem Číslo 9 nebo na film Frankenweenie: Domácí mazlíček od režiséra Tima Burtona.

Animánie pro mládež a dospělé

V neděli 10. listopadu nabídne Animánie pásmo krátkých filmů předního českého výtvarníka, scénáristy a režiséra Václava Mergla. Promítat se bude Laokoon, Krabi, Homunkulus, Mikrob a Haló Alberte. Za filmy Homunkulus a Mikrob získal Václav Mergl cenu chicagského festivalu Zlatý Hugo. Malým i velkým je určena také archivní projekce sci-fi pokladů z Národního filmového archivu.

Něco pro fajnšmekry

Pro ty, kdo si od filmu slibují více zážitků než jen podívání, přichystala Animánie celou řadu pozoruhodných projekcí.

Až do roku 1928 byly všechny filmy němé a jejich projekce obvykle doprovázel klavír nebo orchestr. Průkopníci animace je program, v němž se setká deset němých animovaných filmů s jazzovou hudbou skupiny Ozma Duo 16/9eme, která se snaží svým vystoupením oživit éru němých filmů. Na „kinokoncertu“, kde budou hudebníci hrát živě pod promítacím plátnem, mohou návštěvníci vidět digitalizované průkopnické animované filmy. Připraveny jsou archivní snímky z dílny Willa Daye, film Bécassotte u moře Mariuse O'Galopa nebo Gulliver mezi Lilliputy od Raymonda Alberta a Mouriana Villetta.

Další program je věnovaný jednomu z nejvýznamnějších představitelů současného ruského filmu, režisérovi, výtvarníkovi a animátorovi Juriji Norštejnovi. Na český knižní trh se totiž dostává jeho dvousvazková kniha Sníh na trávě. Jedná se o první překlad této jeho unikátní publikace. Průvodcem celého program bude překladatel Jiří Kubíček.

V rámci „temného“ úterý 12. listopadu nabídne Animánie snímek Dona Hertzfeldta It's such a beautiful day. Promítat se bude v Anděl music baru.

Doprovodný program

Během festivalových víkendů je v Měšťanské besedě připravený program pro rodiny s dětmi a mladé animátory. Oblíbené animační dílny, výstava interaktivního komiksu Matyáše Trnky Malý Alenáš, miniS.O.B. market nebo plackovací dílny. Ve čtvrtek 14. listopadu večer zahraje v Music baru Anděl kapela Fru fru, jejíž neobvyklá hudba putuje napříč žánry. Ve spojení s nevšedními texty nabízí výjimečný prožitek i výjimečné setkání.