Tradiční akce Plzeň

27. - 28. 10. 2013

Plzeňské oslavy vzniku republiky

27. - 28. října 2013 - dvoudenní oslavy vzniku samostatného československého státu

Letošní 95. výročí vzniku republiky Plzeň oslaví poosmé. Neděle 27. října bude především ve znamení turistiky, na večer připravilo divadlo Semafor slavné představení Kdyby tisíc klarinetů. V pondělí 28. října nabídne město možnost navštívit více než dvě desítky památek i turistických cílů mimořádně za symbolické vstupné 28 korun nebo zdarma. Do ulic vyjede historická tramvaj, pro děti je připraven program plný pohádek, další kulturní scéna se otevře U Branky. Oslavy zakončí tradiční lampionový Průvod světel a slavnostní ohňostroj na náměstí Republiky.

Neděle 27. října bude v Plzni patřit především turistům. Akci nazvanou „28 kilometrů na rozhlednu Chlum“ připravil spolu s městem Klub českých turistů. Na jednu ze tří tras o délce 4, 11 nebo 13 km mohou zájemci vyrazit buď samostatně či v doprovodu průvodce. V cíli čeká na všechny odměna v podobě účastnického listu a možnosti výstupu na rozhlednu za symbolických 28 korun (cena za 2 dospělé nebo 3 děti zahrnuje pro každého také špekáček).

Klidné a příjemné prostředí k rozjímání nabídne speciálně v tento den Luftova zahrada a Hruškova meditační zahrada poblíž Tyršova mostu.

U Branky začínají v neděli slovenské trhy pořádané v rámci Česko-Slovenských dnů. Od 10 do 16 hodin nebude vedle kulturního programu a interaktivních dílen chybět ani nabídka tradičních slovenských pokrmů, jako jsou halušky, ovčí a kozí sýry, lokše či kapustnica.

Posledním velkým lákadlem bude v neděli, v předvečer státního svátku, představení Kdyby tisíc klarinetů divadla Semafor. Druhá premiéra tohoto slavného představení v České republice začíná v 19,30 hodin ve velkém sále kulturního domu Peklo.

Na pondělí 28. října připravilo město Plzeňanům i ostatním návštěvníkům prohlídky více než dvou desítek památek a turistických cílů, mimořádně za symbolické vstupné 28 korun nebo zdarma. Pouze v tento den bude možné si prohlédnout plzeňskou radnici, Měšťanskou besedu, Loosovy interiéry, Velkou synagogu i nově zrekonstruovanou Starou synagogu. Speciální akci připravil také Plzeňský Prazdroj, který za zvýhodněné ceny nabízí návštěvu Pivovarského muzea, historického podzemí i jedné ze svých prohlídkových tras Gambrinus.

Do ulic vyjede historická tramvaj, loutková představení pro děti jsou připravena v Měšťanské besedě. Kulturní program U Branky doplní slovenské trhy, které se otevřou v 10 hodin. Přesně v poledne bude zahájena venkovní výstava velkoformátových fotografií „Spolupracovníci TGM“.

V podvečer se na náměstí T. G. Masaryka uskuteční vzpomínkový akt, po kterém vyjde na Klatovskou třídu lampionový Průvod světel. Plzeňské oslavy vzniku republiky zakončí krátce po 19. hodině na náměstí Republiky slavnostní ohňostroj na hudbu českých mistrů, Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Přijeďte si i vy užít sváteční atmosféru do Plzně!