Tradiční akce Plzeň

3. – 6. 5. 2013
Slavnosti svobody

Výročí osvobození americkou armádou si Plzeň připomene tradiční akcí Slavnosti svobody. Čtyřdenní program nabídne vedle vzpomínkových aktů autentické military campy v centru města, kolonu vojenských historických vozidel, setkání s válečnými veterány, ale také zajímavý doprovodný program, v němž nebudou chybět novinky, jako je například seskok parašutistů přímo na náměstí Republiky.

Slavnosti svobody začnou v pátek 3. května a skončí vzpomínkovým aktem u památníku Díky, Ameriko! v pondělí 6. května. Vojenské dobové kempy budou umístěny v Proluce, za Plazou a před Peklem. Fanoušci military stylu se mohou těšit na výstavy zbraní, techniky nebo ukázky z každodenního vojenského života. Kolona vojenských historických vozidel Convoy of Liberty vyjede na Klatovskou třídu v neděli  5. května v 11 hodin a představí to nejlepší z historické i současné vojenské techniky.

Poprvé při Slavnostech svobody v kulturním programu vystoupí na náměstí Republiky sedmičlenný Dixie Band, který je součástí USAREUR, největšího orchestru a sboru americké armády mimo území USA. Připojí se k produkcím například Mira Žbirky, Ivana Mládka nebo skupiny Taxmeni.

Každoroční prezentaci českých vojáků rozšíří o několikadenní akci s názvem Týden s armádou Ministerstvo obrany. Činnost vojáků představí při interaktivním programu doplněném o výstavy, přednášky a ukázky výcviku. Návštěvníci se mohou těšit i na projekce celovečerních filmů Tobruk, Lidice a emotivního dokumentu Nickyho rodina v Kulturním domě Peklo.

Také letos se mohou od 1. dubna 2013 zapojit do hry „Osvoboď Plzeň“ odvážní studenti 8. a 9. tříd základních a prvních a druhých ročníků středních škol. Na deset nejlepších pětičlenných družstev z prvního kola čeká den plný bojů a soutěží v ulicích Plzně.


Další informace najdete na www.slavnostisvobody.cz