Tradiční akce Plzeň

15. – 23. 11. 2014

ANIMÁNIE – FESTIVAL PODZIMNÍ SKLIZEŇ | 15. – 23. 11. | PLZEŇ

Animace a hudba je téma devátého ročníku festivalu Podzimní sklizeň. Nabídne výstavy, soutěž, animační dílny, koncerty a především filmy, soutěžní i nesoutěžní, známé i neznámé. Festival je určen dětem malým i velkým, celým rodinám, mladým lidem, dospělým, laikům i odborníkům. Každý si tu najde své. Někteří naleznou dokonce své vlastní filmy. Tedy ti, kteří svá díla poslali do soutěžní přehlídky neprofesionálních tvůrců.

Petr Nikl a Maria Procházková

Podzimní sklizeň začíná 15. listopadu, ale už 4. listopadu startuje prologem. V Evropském domě na náměstí Republiky začne slavnostní vernisáží výstava Záhádky proslulého vizuálního umělce a výtvarníka Petra Nikla. Expozice představí cyklus jeho kreseb ke stejnojmenné knize z roku 2007. Vystaveno bude 22 kreseb tužkou a pastelkami. Petr Nikl vystoupí přímo na vernisáži 4. listopadu v 17 hodin. Festival navštíví znovu 16. listopadu, a to v rámci dětských soutěžních filmů v Měšťanské besedě, kde nabídne svou hudební performanci.

Vzácným hostem bude režisérka Maria Procházková, která za své studentské filmy Stopáž a Bibliofil a za svůj absolventský film Příušnice získala mnohá ocenění. Kromě animace se věnuje hrané tvorbě, ale animované scény a postupy se objevují i v jejím prvním celovečerním filmu Žralok v hlavě. V současné době spolupracuje s Českou televizí na animovaných projektech Děti kreslí písničky, Evropské a České pexeso a seriálu Slovíčka. Projekci s jejím osobním komentářem nabídne Animánie plzeňským školám. Veřejnost se pak může těšit na promítání filmů Žralok v hlavě a Kdopak by se vlka bál ve dnech 16. a 17. listopadu v Měšťanské besedě.

Vrchol: Soutěžní víkend

Hlavním dějištěm Podzimní sklizně je Měšťanská beseda. Během prodlouženého víkendu 15. až 17. listopadu se tu bude konat soutěžní část, do níž je přijato přes 150 filmů z celé republiky v celkové délce přes osm hodin. Filmy neprofesionálních tvůrců do 26 let bude hodnotit odborná mezinárodní, ale také dětská porota.

Soutěžní přehlídku bude doprovázet bohatý program. Hned první večer to například bude experimentální vystoupení skupiny Rantand a film Yuki Onna Jiřího Barty. Atrium nabídne po všechny tři dny otevřené animační a „plackovací“ dílny, S.o.b. market, čítárnu komiksů, prodej současného komiksu a obrazových knih, knih o filmu či interaktivní pozvánku na unikátní výstavu na motivy knihy J. Trnky Zahrada. Tím bude Trpaslík, jenž divákům umožní nahlédnout do tajemných koutů Zahrady. Zmíněná výstava bude v Plzni k vidění od března příštího roku.

Ve dnech 15. až 17. listopadu nebudou na soutěžní přehlídce chybět ani oblíbené workshopy, například experimentální animace, animace sypkých materiálů, zvukařskoruchařská dílna, hudební dílna s ozvučováním filmu. Jednu z dílen povede režisérka Maria Procházková. Na dílny, které se budou konat během soutěžního víkendu, je třeba se registrovat. Všechny kromě workshopu lektorky Marie Procházkové jsou bezplatné, mají však omezenou kapacitu. Proto je třeba se předem zaregistrovat na webu Registrace.animanie.cz.

Letošní novinkou, která oživí soutěžní přehlídku a nabídne program dospělým zájemcům, odborníkům, pedagogům i laikům, bude tzv. kolokvium s názvem Filmová výchova a co dál… Zaměří se na současnou filmovou a audiovizuální výchovu na školách i mimo ni a na filmovou tvorbu dětí a mládeže.

Filmová všehochuť v Andělu

Podzimní sklizeň poskytne všehochuť filmových zážitků. Projekce se budou konat kromě Měšťanské besedy i v Anděl Music Baru, a to mezi 16. a 23. listopadem. Promítat se bude cyklus Ozvěn Anifilmu nebo pásmo současných českých videoklipů s tvorbu současné generace převážně českých animátorů. Ve výběru se objeví kapely Kafka band, Dva, Pjoni, Prago union či Boris.

Své diváky si jistě najde i Čínská nezávislá animace, která si v poslední době získává stále větší respekt v okruhu světových festivalů i galerií. Vzniká uvnitř a vně Čínské lidové republiky a vyznačuje se závažnými tématy, ale i formálně vybočujícími experimenty, jež zprostředkovává prostřednictvím rozličných metafor i animačních technik.

Ve spolupráci se slovenským festivalem animovaného filmu Ančafest uvede Podzimní sklizeň pásmo nových slovenských videoklipů, za jejichž vznikem stojí současná generace slovenských animátorů. Diváky čeká barevná směs animačních stylů a hudebních žánrů, tedy výběr těch nejlepších slovenských videoklipů, které byly v posledních letech k vidění v soutěžní sekci žilinského Ančafestu.

Animované hody v Besedě

V Besedě se kromě filmů Marie Procházkové můžete těšit například na pozoruhodný snímek pro celou rodinu Chlapec a svět, jemný a poetický film brazilského režiséra Alého Abreu. Ten získal na letošním Anifilmu cenu za nejlepší dětský celovečerní film. Anebo animovaný dokument s názvem Je muž, který je vysoký, šťastný? V něm režisér Michel Gondry zpovídá amerického filozofa a lingvistu Noama Chomského. Film je pojatý jako střet dvou odlišných světů – přísně racionálního uvažování oproti snílkovským představám francouzského režiséra.

Za zmínku stojí italský celovečerní film Allegro non troppo. Ten v hravém, postmoderním duchu využívá řadu motivů a postupů. Jde o konfrontaci a fúzi světa animovaného a pozemského.

Koncerty, výstavy

Výstava Petra Nikla nebude jediným doprovodným programem festivalu animace. Kavárnu Inkognito ozdobí výstava záběrů z animovaných filmů z tvorby Animánie. V Andělu a v Papírně se bude koncertovat. Například 17. listopadu tu zahraje kapela Dva, pro niž mají hudební kritici vyhrazenou škatulku „nezařaditelné“. Dvojice ve složení Jan Kratochvíl (On) a Bára Kratochvílová (Ona) zhmotňuje svoje originální hudební vize nesčetnými prostředky: svoji představu o tom, jak má znít tango, naplňují beatboxem, křehké folkové skladby zase opentluje klarinet. V Andělu se představí akustická rokenrolová kapela The Fellas (dříve Goodfellas), která slaví úspěchy především díky typickému akustickému zvuku a energickým živým koncertům. Na festivalu zahrají v komorní sestavě a představí, jak vznikal jejich animovaný videoklip Supersmooth.

Trocha animovaného vzdělání

Nejmladší autorská generace se může přihlásit do oblíbených animačních workshopů. První z nich nese název Animace a hudba a lektorka Adéla Tanzerová ji připravila pro děti ve věku 6–10 let. Těm starším je pak určena dvoudenní 3D animační dílna Jakuba Sršně v Domě digitálních dovedností. Tradičně Podzimní sklizeň nabídne plzeňským školám komentované projekce zajímavých animovaných filmů, a to buď v kině Beseda, nebo přímo na školách.