Tradiční akce Plzeň

8.10. - 16.11.2014

BIENÁLE KRESBY | 08.10. - 16.11.2014 | PLZEŇ

Výtvarná soutěž Bienále kresby

Výtvarná soutěž Bienále kresby Plzeň, která je svým zaměřením na jednobarevnou kresbu ojedinělá v Evropě i ve světě, se v letošním roce pyšní největším počtem přihlášených výtvarníků v celé její historii. Celkem se jich ze 44 zemí celého světa přihlásilo 461 se 1669 pracemi. Největší zájem měli tvůrci z evropských zemí, zastoupeni jsou ale i umělci z Kanady, USA, Argentiny, Austrálie, Taiwanu, Japonska a Spojených arabských emirátů. Na výstavu, jež se v Galerii města Plzně a v Galerii Jiřího Trnky uskuteční od 8. října do 16. listopadu letošního roku a doplní ji celá řada doprovodných programů, vybrala porota 153 kreseb od 129 autorů z 32 zemí. Celkem bylo uděleno deset cen a rovněž 23 certifikátů.

Mezinárodní bienále kresby se v Plzni koná od roku 1996, každý sudý rok. Podmínky soutěže jsou téměř beze změn několik ročníků. Vedle dodržení monochromatické kresby je to také omezení formátem a rokem vzniku díla.

Exkluzivitu soutěži garantuje mezinárodní odborná porota, která vybírá kresby pro výstavu v Plzni, uděluje hlavní cenu Grand Prix a certifikáty nejvyšší kvality, takzvané short listy. Novými členy poroty se letos stali prof. Francisco Laranjo, děkan portugalské Univerzity v Portu, a akademický malíř Jiří Kornatovský, významný český výtvarník a pedagog Západočeské univerzity v Plzni.