Tradiční akce Plzeň

30. 6. – 20. 7. 2014

DIVADELNÍ LÉTO POD PLZEŇSKÝM NEBEM | 30. 6. – 20. 7. 2014 | NÁM. REPUBLIKYLogo - DIVADELNÍ LÉTO POD PLZEŇSKÝM NEBEM


Hlavní roli v nové inscenaci 7. ročníku festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem přijal herec Roman Zach. Spolu s ním se v komedii Lhář italského klasika Carla Goldoniho potkají na scéně Tomáš Jeřábek, Petr Konáš, Zdeněk Rohlíček, Klára Krejsová nebo Malvína Pachlová.

Premiéra Lháře se odehraje 29. června na scéně, která stejně jako vloni vznikne na náměstí Republiky. Po deseti reprízách se na ni vrátí na sedm večerů vloni beznadějně vyprodané a divácky nejúspěšnější představení Tři mušketýři v režii Viléma Dubničky. Proto se organizátoři rozhodli nehledat letos nové místo. Prostor náměstí, kde se odehrávala i v pořadí druhá hra Revizor, je pro diváky velmi atraktivní a na historické centrum s katedrálou sv. Bartoloměje se budou mít možnost podívat novýma očima. Diváky čeká proměna plzeňského náměstí v kulisu Benátek v době karnevalu. Vstupenky jsou v prodeji od 9. dubna.

Festival připravuje už sedmým rokem originální inscenaci ušitou na míru historickému centru města. Od svého počátku spojuje na scéně mladé profesionální herce z plzeňských divadelních souborů s jejich hvězdnými kolegy z pražských i mimopražských divadel.

Projekt vznikl v roce 2008 na základě jednoduché analýzy. Divadelní sezóna končila v červnu posledním představením v Divadle Josefa Kajetána Tyla a začínala až ve druhé třetině září Mezinárodním festivalem Divadlo a následně opět repertoárem divadla. Letní venkovní divadelní příležitosti pro Plzeňany byly téměř nulové. Z chuti a energie naplnit divadelnické poslání a zaplnit „díru na kulturním trhu“ vznikla nezávislá skupina nadšenců, kteří doslova z hlíny Proluky Teatrum Mundi v Křižíkových sadech zhmotnili Moliérova Dona Juana, první představení Divadelního léta pod plzeňským nebem.