Tradiční akce Plzeň

2. – 27. 3. 2014

PROGRAM

Hlavní hudební část

Jdi na týden: 24. 2. – 2. 3. 3. 3. – 9. 3. 10. 3. – 16. 3. 17. 3. – 23. 3. 24. 3. – 30. 3.

 

2. 3. 2014

15:00 hod. 

Slavnostní pietní akt

Památník Bedřicha Smetany, Kopeckého sady 10

Bedřich Smetana je s městem Plzeň spojen především studiem na zdejším gymnáziu a také jeho osobním živým společenským životem, který ho inspiroval ke složení několika drobných klavírních skladeb. Bedřich Smetana slaví v roce 2014 dvě slavná výročí 190 let od narození a 130 let od úmrtí. Součástí pietního aktu bude hudební program.

Není předprodej

    

2. 3. 2014

19:00 hod.

Münchner Symphoniker a Charles Olivieri-Munroe

Zahajovací koncert

Měšťanská beseda – Velký sál, Kopeckého sady 13

Münchner Symphoniker působí na hudební scéně již od roku 1945. Pravidelně vystupují na koncertních pódiích po celé Evropě i v USA. V Plzni se představí pod taktovkou charismatického dirigenta Charlese Olivieri-Munroea v programu, jenž vzdává hold největším představitelům české romantické hudby: B. Smetanovi, A. Dvořákovi, stejně jako zakladateli celé symfonické hudby 19. století L. van Beethovenovi.

Program
Bedřich SMETANA – Pochod ke slavnosti Shakespearově
Antonín DVOŘÁK – Othello, koncertní ouvertura op. 93
Bedřich SMETANA – Richard III.

L. van BEETHOVEN – Symfonie č. 6 F dur „Pastorální“, op. 68

Účinkují
Charles Olivieri-Munroe – dirigent
Münchner Symphoniker

 

3. 3. 2014

18:00 hod.

Nechme novou hudbu znít – Ensemble 5,5

Galerie města Plzně, Dominikánská 2

Na počátku bylo ticho. Setkání mladých sólistů na poli komorní hudby.

Program
Miloš ŠTĚDROŇ – Banalissimo al fine
Jan KAVAN – Die Sittliche Ameise pro flétnu a violoncello
Yoshihisa TAIRA – Maya pro altovou flétnu
André JOLIVET – Chant de Linos pro flétnu, housle, violu, violoncello a harfu
Zbyněk MATĚJŮ – Tři minuty nudy pro flétnu, violu, violoncello a harfu
Vít ZOUHAR – Dny pro flétnu, housle, violu, violoncello a harfu

Účinkují
Jana Pavlíčková – flétna
Eva Krestová – housle
Kristina Fialová – viola
Petr Nouzovský – violoncello
Ivana Dohnalová – harfa

 

4. 3. 2014

19:00 hod.

Sergej Prokofjev – Popelka

Divadlo J. K. Tyla, Velké divadlo, Smetanovy sady 16

Světoznámý balet na motivy pohádky Charlese Perraulta.

Choreografie a režie – Jiří Pokorný
Hudební nastudování a dirigent – Petr Kofroň

V hlavních rolích
Colombe Hays, Monika Mašterová, Milan Maláč, Martin Šinták, Pavel Tručka

 

5. 3. 2014

19:00 hod.

Napříč generacemi – Západočeské hudební centrum

Český rozhlas Plzeň, studio 1, náměstí Míru 10

Koncert mapuje aktuální tvorbu plzeňských skladatelů mladé generace až po zástupce generace nejstarší. Jako představitelé nastupující generace se představí výlučně žáci Jiřího Bezděka.

Program a účinkující
Václav ŠPÍRAL – Sonáta pro dvoje housle a klavír
studenti Konzervatoře Plzeň

Jan RÖSNER – Sonáta pro klavír
Maxim Averkijev – klavír

Tomáš KARPÍŠEK – Svita ve starém slohu pro cembalo
Alena Tichá – cembalo

Karel PEXIDR – Sonáta pro housle a klavír
Martin Kos – housle
Štěpán Kos – klavír

Jan SLIMÁČEK – Písně milému
Daniela Mandysová – soprán
Romana Feiferlíková – alt
Věra Müllerová – klavír

Pavel SAMILEC – Ikarův pád, koncertní fantazie pro akordeon
Jarmila Vlachová – akordeon

Jiří BEZDĚK – Duo pro flétnu a kontrabas
Tomáš Karpíšek – kontrabas
Barbora Haasová – flétna

 

5. 3. 2014

19:00 hod.

Edgar Yip Harburg; Fred Saidy; Burton Lane – Divotvorný hrnec

Divadlo J. K. Tyla, Komorní divadlo, Prokopova 14

Muzikál v úpravě a s českými texty Jiřího Voskovce a Jana Wericha.

Režie – Petr Palouš
Dirigent – Dalibor Bárta
Choreografie – Zuzana Kolářová

V hlavních rolích
Bronislav Kotiš, Kamila Kikinčuková, Radek Štědronský Shejbal, Jiří Untermüller, Stanislava Topinková Fořtová a Jan Kaštovský

6. 3. 2014

18:00 hod.

Fama Quartet

Galerie města Plzně, Dominikánská 2

Na počátku bylo ticho. Nová česká a slovenská hudba, akustická i elektronická.

Program
Martin SMOLKA – For a Buck
Daniel MATEJ – NICE
Miroslav PUDLÁK – Bimbao
Peter ZAGAR – Sláčikový kvartet
Martin BURLAS – Panadol (s CD)
Martin MAREK – Dromos
Ondřej ADÁMEK – REM (acoustic nebo s elektronikou)

Účinkují
David Danel – housle
Roman Hranička – housle
Ondřej Martinovský – viola
Balázs Adorján – violoncello

 

6. 3. 2014

19:00 hod.

Bohuslav Martinů – Voják a tanečnice

Divadlo J. K. Tyla, Velké divadlo, Smetanovy sady 16

První skladatelova opera – podle Plautovy komedie Lišák Pseudolus. Nastudováno k Roku české hudby.

Hudební nastudování a dirigent – Petr Kofroň 
Režie – Tomáš Pilař

V hlavních rolích
Pavel Horáček, Dalibor Tolaš, Jana Foff Tetourová, Barbora Polášková, Tomáš Kořínek, Aleš Voráček, Jiří Brückler, Jiří Hájek, Pavel Klečka, Jevhen Šokalo, Marta Reichelová, Radka Sehnoutková, Michaela Kapustová, Alžběta Vomáčková, Dasha, Ivana Veberová

 

7. 3. 2014

17:00 hod.

Eugen Brikcius – Mezi Chartou a charitou

Restaurace – Galerie Artamo, Čelakovského 5

Charta je papír a charita je láska. Lze v tomto nemilosrdném světě učinit lásku na papíře ztělesněné duchovní či oduševněle tělesnou? 

Účinkují
Eugen Brikcius – autorské čtení

 

9. 3. 2014

10:30 hod.

Monology violy

Dům hudby, Husova 30

Jedna z nejtalentovanějších violistek mladé generace Kristina Fialová v Plzni – komentované matiné.

Program
Bohuslav MARTINŮ – Sonáta pro violu a klavír
Jiří TEML – Monolog pro violu sólo
Arvo PÄRT – Spiegel im Spiegel
Darius MILHAUD – Sonáta pro violu a klavír č. 2

Účinkují
Kristina Fialová – viola
Martin Levický – klavír
Lenka Bočanová – průvodní slovo

 

11. 3. 2014

19:00 hod.

No ne, to je České noneto

Dům hudby, Husova 30

Pocta Jiřímu Krejčímu. České noneto, jeden z nejstarších komorních souborů světa slaví v Roce české hudby 2014 v Plzni své 90. výročí.

Program
Bohuslav MARTINŮ – Kuchyňská revue
Wolfgang Amadeus MOZART – Kvartet F dur pro hoboj, housle, violu a violoncello, K 370

Antonín DVOŘÁK – Serenáda E dur, op. 22

Účinkují
České noneto

Hosté
Adam Skoumal – klavír
Vladimír Klánský – housle
Marek Zvolánek – trubka

 

12. 3. 2014

18:00 hod.

Hravý pell-mell ZUŠ Bedřicha Smetany

KD Peklo, Pobřežní 2220/10

Základní umělecká škola Bedřicha Smetany připravila reprezentativní Slavnostní koncert.

Program
Plzeňský dětský sbor
Taneční oddělení Lenky Jíšové
Folklórní soubor Plzeňáček
Viva elektrica – soubor elektrických kytar
Vokální soubor Tutti Voci
Smyčcový soubor plzeňských ZUŠ
AK BAND
Junior orchestr

Během koncertu budou promítány práce žáků výtvarného oboru

 

12. 3. 2014

19:00 hod.

Giuseppe Verdi – La Traviata

Divadlo J. K. Tyla, Velké divadlo, Smetanovy sady 16

Opera o lásce a smrti podle Alexandra Dumase mladšího – v italském originále.

Hudební nastudování a dirigent – Jiří Štrunc 
Režie – Linda Keprtová

V hlavních rolích
Petra Šimková Alvarez, Lucie Kašpárková, Kateřina Kněžíková, Richard Samek, Zsolt Vadász, Roman Janál, Ivan Kusnjer

 

16. 3. 2014

15:00 hod.

Pět ran do čepice aneb Písně Krysáků a jejich přátel

Měšťanská beseda – Malý sál, Kopeckého sady 13

Netradiční hudební pořad nejen pro děti.

Účinkují
Kapela Už jsme doma
Miroslav Wanek – kytara, piano, zpěv, autor hudby a textů
Adam Tomášek – trubka, zpěv
Josef Červinka – basová kytara, zpěv
Jaroslav Noga – bicí, energie
Michal Mihok – akordeon, zpěv

Divadlo Buchty a loutky
Marek Bečka
Zuzana Bruknerová
Vít Brukner
Lukáš Valiska

 

 

16. 3. 2014

10:30 hod.

Český rok

Český rozhlas Plzeň, studio 1, náměstí Míru 10

Nevíte, kde se vzaly sněženky, proč kvetoucí jaro trvá jenom týden nebo proč v létě kvákají žáby?

Program
Dvořák, Fibich, Erben, Vrchlický, Neruda, Hálek, Sládek, Šolc

Účinkují
Blanka Hejtmánková – umělecký přednes
Věra Müllerová – klavír

 

16. 3. 2014

15:00 hod.

Bennewitz Quartet a Lukáš Pavlíček

Sál Sboru Církve bratrské v Plzni, Doudlevecká 31

Bennewitz Quartet upoutává pozornost publika nejen hudební virtuozitou, ale i harmonickým vzezřením při hře tentokrát s Lukášem Pavlíčkem v Plzni.

Program
František Adam MÍČA – Hobojový kvartet C dur
Josef SUK – Meditace na Svatováclavský chorál, op.35a
Jan Křtitel VAŇHAL – Kvartet č. 5 pro hoboj, housle, violu a cello, op. 7
Bedřich SMETANA – Smyčcový kvartet č. 1 e-moll, "Z mého života"

Účinkují
Lukáš Pavlíček – hoboj
Bennewitz Quartet:
Jakub Fišer – I. housle
Štěpán Ježek – II. housle
Jiří Pinkas – viola
Štěpán Doležal – violoncello

 

16. 3. 2014

14:00 hod.

Dean Pitchford, Walter Bobbie, Tom Snow – Footloose aneb Tanec není zločin

Divadlo J. K. Tyla, Komorní divadlo, Prokopova 14

Muzikál o mladých nejen pro mladé s českými texty Pavlíny Hoggard.

Režie – Roman Meluzín
Dirigenti – Pavel Kantořík a Jiří Petrdlík

V hlavních rolích
Aleš Kohout, Petra Vraspírová, Jiří Untermüller, Eva Marešová, Lucie Zvoníková, Karolina Gudasová, Martin Hubeňák a Jozef Hruškoci

 

20. 3. 2014

19:00 hod.

 

Plzeňský Orfeus 2013

Měšťanská beseda – Velký sál, Kopeckého sady 13

Koncert ve spolupráci s Nadací 700 let města Plzně - držitelé cen Plzeňský Orfeus a Plzeňský Orfeus Junior 2013 a Jiří Bezděk.

Program
Jiří BEZDĚK – Symfonie č. 2 Krajino duše mé…
A další dle vyhlášení výsledků

Účinkují
Plzeňská filharmonie
laureáti cen Plzeňský Orfeus a Plzeňský Orfeus Junior 2013
Koji Kawamoto – dirigent

22. 3. 2014

17:00 hod.

Slíznout Smetanu

Měšťanská beseda – Kinosál, Kopeckého sady 13

Dva filmové dokumenty o českém hudebním géniovi Bedřichu Smetanovi režiséra Pavla P. Riese ve spolupráci s občanským sdružením Veřejnost vlasti.

  • Život žitý zaživa
  • Zvelebení hrobu B. Smetany   

 

22. 3. 2014

19:30 hod.

Finále Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž

Měšťanská beseda – Velký sál, Kopeckého sady 13

Finále Mezinárodní Smetanovské klavírní soutěže s Plzeňskou filharmonií.

Program
Čtyři klavírní koncerty s orchestrem

Účinkují
Plzeňská filharmonie
Tomáš Brauner – dirigent

 

25. 3. 2014

18:00 hod.

No ne, to je České noneto

Galerie města Plzně, Dominikánská 2

Na počátku bylo ticho – České noneto, jeden z nejstarších komorních souborů světa slaví v Roce české hudby 2014 v Plzni své 90. výročí.

Program
Svatopluk HAVELKA – Nonet (z podnětu knížky Josefa Čapka „Kulhavý poutník“
Roman Z. NOVÁK - ...kam až kořeny sahají ...

 

25. 3. 2014

19:00 hod.

Jeremy Menuhin a Mookie Lee čtyřručně

Dům hudby, Husova 30

Klavírní duo světového věhlasu poprvé v Plzni.

Program
Wolfgang Amadeus MOZART – Sonáta C dur
Franz SCHUBERT – Variace na původní téma As dur, D.813, op.35

Antonín DVOŘÁK
1. Lento maestoso, e moll
2. Poco adagio, cis moll z tria Dumky (autorova úprava pro čtyři ruce)
Franz SCHUBERT – Fantasie f moll, D.940 (Op. posth. 103)

Účinkují
Jeremy Menuhin
Mookie Lee

 

26. 3. 2014

19:00 hod.

Vivat Mozart!

Měšťanská beseda - Velký sál, Kopeckého sady 13

Slavné árie z Mozartových oper v podání světově proslulé mezzosopranistky.

Účinkují
Jana Kurucová – mezzosoprán
Komorní orchestr Národního divadla
Robert Jindra – dirigent 

 

27. 3. 2014

19:00 hod. 

Slovenská filharmonie, Dalibor Karvay a Alexander Rahbari

Závěrečný koncert

Měšťanská beseda – Velký sál, Kopeckého sady 13

Nevšední umělecký zážitek se Slovenskou filharmonií pod taktovkou proslulého íránského dirigenta Alexandera Rahbariho a houslový virtuos Dalibor Karvay.

Program
Modest Petrovič MUSORGSKIJ – Svítání na řece Moskvě, předehra k opeře Chovanština
Max BRUCH – Koncert pro housle a orchestr g moll

Felix MENDELSSOHN-BARTHOLDY – Symfonie č. 4 A dur „Italská“, op. 90

Účinkují
Dalibor Karvay – housle
Slovenská filharmonie
Alexander Rahbari – dirigent

 


Změna programu vyhrazena.