Tradiční akce Plzeň

5. – 8. 5. 2016
Slavnosti svobody

SLAVNOSTI SVOBODY | 5. - 8. 5. 2016


Oslavy 71. výročí osvobození Plzně americkou armádou, které se uskuteční od 5. do 8. května, nabídnou řadu tradičních i unikátních akcí. Patří mezi ně Jom ha-šoa neboli nepřetržité čtení jmen obětí holocaustu, dále projekt Ride of Freedom, kdy na otevřených vojenských džípech veteráni 2. světové války projedou Plzní a navštíví Boleveckou náves i střelecký areál Lobzy. V Plzni se také odehraje ukázka historické bitvy, pro rodiny s dětmi je připravena soutěž Z Normandie do Plzně, nechybí program klubů vojenské historie, American DEPO Street Food Market, ukázka aktivit Armády České republiky ani další lákadla.

Co se týká nejvzácnějších hostů našich slavností, veteránů, zatím je potvrzena účast pěti belgických a sedmi amerických, přičemž dva z veteránů budou v Plzni vůbec poprvé od doby, kdy tu byli jako mladí kluci a město osvobozovali. Účast potvrdil také vnuk generála Pattona George Patton Waters a syn plukovníka Nobleho Charles Noble.

Letošní Slavnosti svobody budou vedle tradičních momentů bohatší o nové zážitky. Například setkání s vojenskými veterány se uskuteční na Bolevecké návsi, kam přijedou v džípech v rámci jízdy letos nazvané Ride of Freedom. Společně s nimi uctíme památku obětí heydrichiády na bývalém popravišti v Lobzích nebo si připomeneme holocaust při akci Jom-ha šoa ve Smetanových sadech.


Další podrobnější informace najdete na www.slavnostisvobody.cz