× Plzeň 2018 1. 1. – 31. 12. 2018 Smetanovské dny 1. – 22. 3. 2018 Finále Plzeň 19. – 24. 4. 2018 Slavnosti svobody 3. – 6. 5. 2018 Folklorní festival 6. – 10. 6. 2018 Historický víkend 8. – 10. 6. 2018 Skupova Plzeň 13. - 17. 6. 2018 Divadelní léto 1. – 30. 7. 2018 Živá ulice červenec - srpen 2018 Divadlo 12. – 26. 9. 2018 Slunce ve skle 21. - 22. 9. 2018 Bienále kresby bienále Pilsner Fest 6. 10. 2018 Plzeňské oslavy vzniku republiky 26. - 28. 10. 2018 Archiv
Tradiční akce města Plzně

Skupova Plzeň

13. - 17. 6. 2018

Skupova Plzeň: cesta loutkovým světem pro všechny generace

Kristova léta oslaví od 12. do 17. června největší domácí přehlídka věnovaná loutkám, Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň. A v Plzni bude z čeho vybírat. Na malé i velké, mladé duchem všeho věku, na milovníky pohádek, legrace, nadsázky, imaginace a hračičkářství čeká nabitý program, který zahrnuje inscenace divadel v České republiky, Slovenska, Dánska, Polska nebo Francie. Kromě Divadla Alfa bude festival probíhat také v prostorách Moving Station a DEPO 2015, venkovní představení si užijí lidé v parcích centra Plzně a na Náplavce. Velkou atrakci chystá festival pro diváky v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj.

Právě zde uvede své nejnovější představení Divadlo bratří Formanů. Inscenace Deadtown zavede diváky do drsného světa Divokého Západu, kam přijíždí český kouzelník. Představení Deadtown je unikátním spojením divadelního umění, akrobacie, choreografie, filmu a výtvarného umění a divákům přinese unikátní zážitek.

Soutěž festivalu Skupova Plzeň nabídne špičková česká a slovenská loutková představení. Divadlo Alfa uvede motorkářský muzikál Tři siláci na silnici, Divadlo Spejbla a Hurvínka pozve Spejbla do Města hříchu, Divadlo Minor představí Záhadu hlavolamu a hradecký Drak uvede další klasiku Bílý tesák. Ze zahraničí míří na Skupovku soubory z Dánska, Slovenska nebo Polska, za pozornost stojí představení Pomník, které zachycuje osudy Stalinova pomníku v Praze.

O festivalu

Je to nejstarší profesionální divadelní festival v České republice (respektive v Československu). Poprvé se Skupova Plzeň uskutečnila v r. 1967 jako slavnostní akce k dvojímu výročí Josefa Skupy. Od roku 1970 se stala soutěžní bilanční přehlídkou českého profesionálního loutkářství, která se do roku 1978 konala každoročně, poté se změnila na bienále. Po r. 1990 se jí kromě statutárních divadel zúčastňují také soukromé skupiny a jednotlivci.

Hlavní program je vždy doplněn reprezentativním vzorkem zahraniční produkce. Pokaždé dostává prostor nastupující loutkářská generace z vysokých divadelních škol, českých a pokud možno i slovenských. Soutěžní inscenace posuzuje domácí či mezinárodní odborná porota, která uděluje individuální ceny.

Od roku 2010 je Skupova Plzeň koncipována nejen jako soutěžní přehlídka vybraných inscenací českých divadel, ale také jako prezentace českého loutkového divadla pro zahraniční hosty s cílem podpořit export českého loutkářství do světa. Připomeňme v této souvislosti, že Divadlo ALFA je jedním z nejúspěšnějších reprezentantů českého loutkářství ve světě, naposledy reprezentovala Českou republiku na festivalu ve Spojených arabských emirátech a čeká ji prázdninové turné po Japonsku). V roce 2010 byla také charakteristika přehlídky poprvé oficiálně doplněna o slovo „alternativní“. Festival tak reagoval na vývoj žánru a povahu části nabízených inscenací.

Skupova Plzeň je v současné době festivalem profesionálního loutkového a alternativního divadla, na němž chce prezentovat nejzdařilejší inscenace, které v této oblasti vznikly za poslední 2-3 roky v tuzemských divadlech. Důležitá je konfrontace s inscenacemi zahraničních loutkářů, aby místní divadelníci mohli svoji práci vidět v mezinárodním kontextu.

Program

ÚTERÝ 12. 6. 2018 - Prolog

18:00 Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček - ZÁHADA HLAVOLAMU
Divadlo Minor, Praha
Divadlo MINOR, Praha, Velký sál - Výjezdní představení Stínadla se zase bouří.
20:00 Ivan Arsenjev, Petr Forman – DEADTOWN
Divadlo bratří Formanů, Praha
Areál Plzeňského pivovaru „Ten, kdo vypráví příběhy, vládne světu.“ (přísloví kmene Hopi)

STŘEDA 13. 6. 2018 - První den festivalu

10:30 Ottfried Preussler, Anna Duchaňová - MALÁ ČARODĚJNICE
Divadlo Polárka, Brno
Divadlo Alfa sál Noc plná divných zvuků, tajemných plamínků a nezkorcených košťat. kdo se bojí tmy, nemůže čarovat!
17:00 Jack London a company - TISÍC TUCTŮ
KALD DAMU - Plata Company
Divadlo Alfa, ZKUŠEBNA Zlatá horečka na Aljašce byla jiná než ty ostatní.
19:00 Vítek Peřina - TŘI SILÁCI NA SILNICI + Slavnostní zahájení
Divadlo Alfa, Plzeň
Divadlo Alfa, VELKÝ SÁL Pohádková komedie o tom, že síla není vše a že táhnout za jeden provaz se vyplatí.
20:00 Ivan Arsenjev, Petr Forman – DEADTOWN
Divadlo bratří Formanů, Praha
Areál Plzeňského pivovaru „Ten, kdo vypráví příběhy, vládne světu.“ (přísloví kmene Hopi)
21:00 Rudolf Hancvencl - V JEDNOM LESE V JEDNOM DOMKU
Divadlo Vozichet, Jablonec nad Nisou
Divadlo Alfa, STAN NA DVOŘE Pásmo klasických pohádek v moderní úpravě pro potenciální rodiče a jejich eventuální děti.

ČTVRTEK 14. 6. 2018 - Druhý den festivalu

11:00 Janek Lesák a kol. - ČECHOMOŘÍ
Malé divadlo, České Budějovice
Moving Station „Pravda, nám chybí moře. Nám chybí vědomí, že na druhé straně je také svět. Sedíme jako žáby v rybníce a kuňkáme na sebe."  T. G. Masaryk
14:00 A. Collodi, I. Martinka – PINOCCHIO
Nové divadlo, Nitra (SK)
DEPO2015 Autorský projekt výjimečného loutkoherce, režiséra, scénického výtvarníka a nejlepšího animátora a tvůrce loutek na Slovensku - Ivana Martinka.
17:00 Christopher Marlowe, staré loutkářské hry - O DOKTORU JOHANNESI FAUSTOVI
Divadlo Buchty a loutky, Praha
Divadlo Alfa, ZKUŠEBNA Hudebně-divadelní představení na faustovské motivy s originální hudbou Jiřího Temla komponovanou speciálně pro tuto příležitost.
19:00 Elżbieta Chowaniec, Jiří Havelka – POMNÍK
Wrocławski Teatr Lalek (the Wrocław Puppet Theatre) (Polsko)
Divadlo Alfa, VELKÝ SÁL Představení je založeno na "Důkazu lásky", reportáži z knihy Gottland Mariusz Szczygieł, která vypráví příběh největšího světového památníku Josefa Stalina.
21:00 Eric Powell, IDDQD - GOON: KRVAVÁ POMSTA!
IDDQD Praha
Divadlo Alfa, STAN NA DVOŘE Krvavá komiksová jízda plná krve, komiksový poetiky a jízdních řádů. Jediný představení, který překousne i tvůj pubertální brácha. Tak bacha!

PÁTEK 15. 6. 2018 - Třetí den festivalu

10:30 Iva Procházková, Vítek Peřina - STŘEDA NÁM CHUTNÁ
Divadlo loutek, Ostrava
Divadla Alfa, VELKÝ SÁL Inscenace vonící po jablkách a štrúdlu se odehrává v dětském domově Slunečnice, o který se stará všemi oblíbená paní ředitelka zvaná Pralinka a kuchařka Františka.
11:00, 15:30, 20:00 Judith Schalansky - JSOU MÍSTA OBLÍBENÁ TMOU, KDE NIKDY A NIC NA OSTROVECH SE SKRÝVÁ ODLEHLÝCH
Naivní divadlo, Liberec
Moving Station Ráj je ostrov. A peklo též. Experimentální inscenace vznikla na motivy knihy německé autorky Judith Schalansky, Atlas odlehlých ostrovů
14:00 Handa Gote Praha – FAUST
Handa Gote Praha
Divadla Alfa, ZKUŠEBNA Faustovský příběh je často zpracovávaným a neustále rezonujícím tématem v evropském umění. Verze Handa Gote si však všímá jediného zdroje - Fausta českých lidových loutkářů.
17:00 Matija Solce – DEDUŠKO
Bratislavské bábkove divadlo (Slovensko)
DEPO2015 Deduško Svetomír mal už dávno zaľahnúť a lúštiť krížovky v domove dôchodcov...
18:30 Miki Kirschner, Robin Král - SBEJBL A MĚSTO HŘÍCHU
Divadlo S+H Praha
Divadlo Alfa, VELKÝ SÁL Netradiční muzikál pro dospělé. Spejbl a Hurvínek poprvé v duchu noir!
20:00 Teater Refleksion – RÁJ
Teater Refleksion (Dánsko)
Divadlo Alfa, ZKUŠEBNA Příběh o pohřebákovi. Dělá to, co dělají všichni pohřebáci, pečuje o mrtvé, dává do rakví a zavře víko. Nemá žádnou ženu. Nemá psa ani kočku...
20:30 Ivan Arsenjev, Petr Forman – DEADTOWN
Divadlo bratří Formanů, Praha
Areál Plzeňského pivovaru „Ten, kdo vypráví příběhy, vládne světu.“ (přísloví kmene Hopi)
21:30 Tilen Kožamelj, Anne-Francoise Joseph, Filip Šebšajevič – CHUŤOVKY
Juanitas Bananas
Divadlo Alfa, STAN NA DVOŘE Kolik cuket je potřeba k vzlétnutí lilku? Jaká píseň roztančí mrkev? A co nesmí chybět na ananasovém večírku?

SOBOTA 16. 6. 2018 - Čtvrtý den festivalu

9:00 Moliére, Kebrtová, Lully, Hanzlík, Geisslers - KRÁSA STŘÍDÁ NÁDHERU
Geisslers Hofcomoedianten, Praha
Divadla Alfa,VELKÝ SÁL Zrcadlo, zrcadlo, řekni, kdo je v naší zemi nejkrásnější mezi všemi? Krása, která svedla samotného Amora.
11:00 Jack London, Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček - BÍLÝ TESÁK
Divadlo Drak, Hradec Králové
DEPO 2015 Inscenace na motivy slavného dobrodružného románu Jacka Londona. Příběh psa, jemuž v žilách koluje vlčí krev.
13:00 Filip Jevič na motivy Boženy Němcové – BAJAJA
Studio DAMÚZA, Praha
Moving Station Hledá se hrdina, značka: spěchá! Také vám někdy přijde, že máte doma místo dětí draky? Víte jak se poznali vaši rodiče? Co se stane, když král přislíbí své tři dcery třem drakům? Proč Bajaja odjíždí do světa? A proč po boji vždy utíká?
14:00 – 18:00 Vendula Bělochová, Jan Tomšů – VEDUTY
Pod záštitou KALD DAMU, Praha
Divadlo Alfa, KLUB Performance pro jednoho a půl diváka mapující společnou cestu beze slov a cíle. Pouť hmatatelným prostorem krajiny. Když už jdeš, tak nemysli na návrat.
15:00, 17:00 Loutkové divadlo V Boudě – MORDYJEPARDYJESAPRLOT!
Loutkové divadlo V Boudě, Plzeň
Proluka Klasická česká pohádka na motivy Jiřího Žáčka, ve které chytrý Kašpárek za pomoci silného kováře Honzy osvobodí krásnou princeznu Majdalenku ze spárů Lucifera.
15:30 Teater Refleksion – RÁJ
Teater Refleksion
Divadlo Alfa, ZKUŠEBNA Příběh o pohřebákovi. Dělá to, co dělají všichni pohřebáci, pečuje o mrtvé, dává do rakví a zavře víko. Nemá žádnou ženu. Nemá psa ani kočku...
15:30, 20:30 Ivan Arsenjev, Petr Forman – DEADTOWN
Divadlo bratří Formanů, Praha
Areál Plzeňského pivovaru „Ten, kdo vypráví příběhy, vládne světu.“ (přísloví kmene Hopi)
16:00 Juraj Fotul a Peter Weinciller - NOEMOVA ARCHA ALEBO NEZABUDNI NA SLONA
Teatro Colorato, Slovensko
Náplavka Veselá divadelní „jednohubka“ pre celou rodinu.
19:00 Aleksander Fredro - MAIDEN'S VOWS
Bialystok Puppet Theatre (Polsko)
Divadlo Alfa, VELKÝ SÁL Podle teorie Franze Mesmera je v lidském těle kapalina, kterou se lidé navzájem přitahují. Existuje skutečně láska na první pohled?

NEDĚLE 17. 6. 2018 - Pátý den festivalu

10:00 Jošito Imae, Tomáš Procházka - MIJOKO A HVĚZDA
Divadlo Lampion, Kladno
Divadla Alfa, VELKÝ SÁL Mijoko žije se svým tatínkem v domku, který není ani velký ani malý. Za to se z něj můžete vypravit třeba až za zvířaty do Afriky.
13:00 – 18:00 Jiří Vydra - CIRKUS NOSTALGIE
Valdštejnská Lodžie - kulturní imaginárium
PROLUKA Tajemné ležení zapomenutého cirkusu bez šapitó. Show plná podivných bytostí, bizarních příběhů a nevídaných čísel.
14:00 Daniel Hevier - BÍLOBÍLÝ SVĚT
Divadlo Střípek (Skupina Šafrán) Plzeň
Muzeum loutek Básně a krátké prózy Daniela Heviéra inspirovaly soubor k sestavení montáže – koláže
15:00 William Saroyan - TRACYHO TYGR
Bábkové divadlo Žilina
Divadlo Alfa, VELKÝ SÁL Každý z nás má svého tygra. Někteří spícího, někteří hrozivě vrčícího. Tygr jedněch přede, jiných cení zuby.
20:00 Ivan Arsenjev, Petr Forman – DEADTOWN
Divadlo bratří Formanů, Praha
Areál Plzeňského pivovaru „Ten, kdo vypráví příběhy, vládne světu.“ (přísloví kmene Hopi)

VÝSTAVY

12.-30.6.

Gustav Nosek - Muž ve stínu
Vernisáž výstavy 16.6.2018 v 14:15

Muzeum loutek, nám. Republiky 23

Výstava významného českého řezbáře s názvem Gustav Nosek - Muž ve stínu představí uměleckou činnost tohoto plzeňského rodáka v průběhu jeho aktivních let. Gustav Nosek (1877 – 1974), jenž je autorem loutek Hurvínka, Máničky či psa Žeryka, kterého dokonce sám „štěkal“ a vodil, však přes slávu všech jeho vyřezaných divadelních hrdinů zůstal svou vlastní tvorbou zastíněn. Proto tento rok Muzeum loutek v Plzni pořádá výstavu, která umožní návštěvníkům nahlédnout na dílo tohoto mimořádně produktivního řezbáře, díky němuž se české loutkové divadlo stalo populární daleko za hranicemi naší země. 

Výstava bude doplněna o loutky Spejbla a Hurvínka z moskevského Obrazcovova divadla, které Obrazcovovi věnoval roku 1949 jeho dlouholetý přítel Josef Skupa. Jedná se skutečně o nejstaršího Spejbla a Hurvínka? To se pokusíme v rámci této výstavy zjistit!

13.6. 10-18h


Josef Skupa s loutkami Spejbla a Hurvínka na kresbě Rudolfa Brachtla (1952)


přednáška od 17 hodin, dílo bude vystavené od 10 do 18 hodin

Západočeská galerie v Plzni, přednáškový sál, Pražská 13

V cyklu Jedno dílo / jeden svět, ve kterém Západočeská galerie každý měsíc představuje veřejnosti vybrané dílo ze svých sbírek, bude tentokrát prezentována uhlokresba Rudolfa Brachtla zachycující Josefa Skupu s jeho proslulými loutkami Spejbla a Hurvínka. Rozměrné dílo (100 x 120 cm) vytvořené pět let před Skupovou smrtí si návštěvníci budou moci prohlédnout po celý den v originále. Západočeská galerie ve svých sbírkách opatruje několik dalších děl souvisejících s Josefem Skupou, především jeho sochařskou podobiznu od Jiřího Hanzálka a také několik raných kreseb Josefa Skupy, zachycující dnes již neexistující zákoutí města Plzně či proslulý pětatřicátý plzeňský pluk. I jim ve své přednášce kurátorka Petra Kočová bude věnovat pozornost.

KONCERTY

16.6. v 21:00


koncert kapely Divadla Alfa

Divadlo ALFA, STAN NA DVOŘE

Divadelní písně, které poznáte a občas možná znáte! Těšte se!

SEMINÁŘE, WORKSHOPY

16.6. 13-14h


Vendula Bělochová, Jan Tomšů: Workshop pro rodiče s dětmi od 1,5 do 5 let. 

Divadlo ALFA, KLUB 

Postavíme hory. Napneme řeku. Vztyčíme stromy. Projdeme se krajinou beze slov.

16.6. 14-17h


Vladimír Sosna – Výroba loutky: workshop pro rodiny s dětmi, výroba loutek z různých materiálů.

PROLUKA

  17.6. 

V návaznosti na představení


Cirkus Nostalgie - Výtvarná dílna na výrobu loutkových hrdinů Cirkusu Nostalgie.


PROLUKA

Vstupenky

Vstupenky na představení 33. ročníku Skupovy Plzně je možné zakoupit v síti Plzeňská vstupenka.

Předprodej vstupenek: od 15. 4. 2018 na portálu www.plzenskavstupenka.cz

Kontakty

Mezinárodní festival profesionálního loutkového a alternativního divadla

Dvadlo Alfa - příspěvková organizace
Rokycanská 7, 312 00 Plzeň
tel.: 378 038 464, 378 038 479, fax: 378 038 477

Program
Jakub Hora
 - jakub.hora@divadloalfa.cz

Petra Kosová - 
petra.kosova@divadloalfa.cz

Produkce
Klára Doubravová 
tel.: +420 602 270 351, 
klara.doubravova@divadloalfa.cz