× Smetanovské dny 28. 2. – 28. 3. 2019 Finále Plzeň 11. – 16. 4. 2019 Slavnosti svobody 3. – 6. 5. 2019 Folklorní festival 5. – 9. 6. 2019 Historický víkend 7. – 9. 6. 2019 Divadelní léto 15. 6. – 25. 7. 2019 Živá ulice 15. 7. - 1. 9. 2019 Sportmanie Plzeň 17. – 25. 8. 2019 Divadlo 11. – 19. 9. 2019 Hrdinové Plzně 7. 9. 2019 Pilsner Fest 5. 10. 2019 Plzeňské oslavy vzniku republiky 28. 10. 2019 Archiv
☰ menu Tradiční akce města Plzně

Divadelní léto

15. 6. – 25. 7. 2019

Divadelní léto pod plzeňským nebem uvede v letošní už 12. ročníku vlastní adaptaci hry J. K. Tyla Strakonický dudák. Pod názvem Švanda dudák ji bude režírovat Marek Němec, v titulní roli se představí Ondřej Rychlý, dále hrají Martin Písařík, Eliška Hanušová, Tomáš Karger, Michal Štěrba a další. Scéna Divadelního léta tentokrát vyroste v Plzni U Ježíška a kromě premiéry (29. 6.) a deseti představení Švandy dudáka se na ní v červenci budou odehrávat i reprízy loňské velmi úspěšné inscenace Cyrano s Michalem Dlouhým. Chybět nebude ani zajímavý doprovodný program.

Divadelní léto pod plzeňským nebem patří s téměř 9000 diváky k největším open air divadelním akcím v republice. Od roku 2008 festival připravuje každý rok jednu původní inscenaci, kterou zasazuje do kulis širšího centra města. Za dobu existence festivalu se na plzeňské letní scéně vystřídala řada hvězdných tváří, mimo jiné Viktor Limr (Don Juan 2008), Jan Zadražil (Revizor 2009), Martin Hofmann (Král jelenem 2010), Roman Zach (Lhář 2014), Pavel Batěk (Prokletí rodu Baskervillů 2015) nebo Kamil Halbich (Don Quijote 2016). Jednou z nejúspěšnějších inscenací v historii festivalu byl loňský Cyrano s Michalem Dlouhým.

Divadelní scéna s hledištěm pro přibližně 500 diváků vyrůstá každý rok v jiném prostoru a dodává tak letním večerům neopakovatelnou atmosféru. Pro letošní ročník zvolil režisér Marek Němec prostranství U Ježíška, autorkou scény Švandy dudáka je Agnieszka Pátá-Oldak. „Místo U Ježíška pro nás disponuje neuvěřitelným přírodním zdrojem v podobě lesíčka a je tady také krásný kopec s topoly, které přirozeně značí cestu Švandy dudáka,“ řekl režisér Marek Němec. Myšlenka Tylovy báchorky, že poklad, který hledáme někde ve velkém světě v cizině, bývá často doma, stále platí. Příběh plný fantazie, letní lehkosti i mírného nadpřirozena chystá plzeňská inscenace s moderním nadhledem a humorem, zároveň bude ale ctít pohádkové motivy.

Do hlavní role obsadil Marek Němec Ondřeje Rychlého, se kterým už jako režisér spolupracoval v plzeňském v Divadle J. K. Tyla. Důvodem bylo nejen to, že je Ondřej výborný herec. Důležitá byla i jeho muzikálnost, protože Švanda dudák bude v plzeňské inscenaci na dudy skutečně hrát. Ondřej Rychlý už má za sebou první lekce.

Další známou hereckou tváří bude Martin Písařík v roli Vocílky, jako Kalafuna se představí stálice Divadelního léta, herec DJKT Michal Štěrba. Dorotku si zahraje studentka KALD DAMU Eliška Hanušová. Poprvé se na Divadelním létě objeví Tomáš Karger, kterého čeká dvojrole Trnky a Sultána. V dalším obsazení nebudou chybět oblíbení herci z minulých ročníků. Jana Kubátová, Klára Krejsová, Bronislav Kotiš a Antonín Procházka ml. budou letos kromě Švandy dudáka účinkovat také v Cyranovi.Švanda dudák

Švanda dudák

podle hry Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla

U Ježíška
Premiéra: v sobotu 29. června ve 20.30
Reprízy: 1. - 4. a 7. - 12. července ve 20.30

Kdysi dávno se v naší krásné zemi udály prazvláštní věci. Po mnoha letech nespravedlivého útlaku pozvedl lid svůj hlas a zbavil se nenáviděného zla. Nebylo to ovšem snadné - svět na nás zapomněl, a proto bylo třeba znovu všem připomenout, čeho všeho jsme my Češi schopni. Mnoho lidí se o to pokoušelo, ale marně. Až se objevil zcela nový hrdina. Jmenoval se Švanda a byl to muzikant.

Režie: Marek Němec, scéna: Agnieszka Pátá-Oldak, hrají: Ondřej Rychlý, Eliška Hanušová, Martin Písařík, Klára Krejsová, Michal Štěrba, Tomáš Karger a další.

Cyrano

Cyrano

Edmond Rostand
U Ježíška
Reprízy: 20. – 25. července ve 20.30

Snad každý divák chce vidět Cyrana. Romantický příběh čisté a marné lásky až za hrob, opravdového přátelství, nefalšovaného hrdinství, odvahy a cti řadí Cyrana už několik století na špici světové klasiky. Každý herec si chce Cyrana zahrát! Dramatická báseň Edmonda Rostanda se řadí k vrcholům francouzského dramatu. Michal Dlouhý zářil jako Cyrano na festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem 2018. Jsme rádi, že vám tenhle zážitek můžeme nabídnout i letos.

Premiéra: 30.6.2018 (Proluka). Překlad: Jindřich Pokorný. Dramaturgie: Jiří Janků. Výprava: Petr Kolínský. Hudba: Jan Maxián. Režie: Ivan Řezáč.

Hrají: Michal Dlouhý, Andrea Mohylová, Miloslav Tichý, Jan Jankovský, Jiří Maryško, Kamil Halbich, Bronislav Kotiš, Jana Kubátová, Antonín Procházka ml., Petr Borovský, Jiří Weiner/ František Šimánek, Klára Krejsová, Jindřich Kout, Marek Mikulášek, Jiří Kout, Adam Rezner, Jaroslav Matějka...

Doprovodný program

Doprovodný program

První akcí letošního Divadelního léta je 15. června Festivalek hereckých kapel. který se uskuteční v Zach’s Pubu. Všechny další festivalové události už bude hostit scéna U Ježíška. V neděli 16. června ji otevře novinka – jedinečný večer s názvem Jsme muzikál!, který v režii Lumíra Olšovského představí to nejlepší z právě končící sezóny muzikálu Divadla J. K. Tyla. Už o den později, 17. června, bude scéna pod širým nebem patřit studentům DAMU a jejich pojetí Shakespearovy komedie Jak se vám líbí. V červenci se pak diváci mohou těšit na tradiční doprovodné akce: 16. 7. Slam poetry Open Air a 18. 7. divadelní Improzápas.
Prostor U Ježíška využijí také mladí účastníci příměstského Divadelního tábora, který se pod hlavičkou Divadelního léta koná už potřetí.Festivalek hereckých kapel

Zach's Pub sobota 15. června ve 20.30

Také letos vám nabízíme hrající herce. Těšit se můžete na divoké aranže známých hitů v podání formace Fortel z divadla Alfa či skupinu Pawlowski, tedy na Marka Mikuláška, Andreu Mohylovou či Vladimíra Pokorného. A výborným hudebníkem je také Ondřej Rychlý – představí se i se svou partnerkou Terezou Krippnerovou.

Překvapení nejsou vyloučena!Jsme muzikál!

U Ježíška neděle 16. června ve 20.30

To nejlepší z právě končící sezóny plzeňského muzikálu. A také písně z muzikálů, na které se můžete těšit. To všechno bude mít pod otevřeným nebem pevně v rukou Lumír Olšovský. U toho zkrátka nesmíte chybět!Jak se vám líbí

William Shakespeare U Ježíška pondělí 17. června ve 20.30

Tři krásní mladí herci, tři překrásné mladé herečky a nestárnoucí William Shakespeare vás zvou do Ardenského lesa, kde je možné dotknout se pohádky a snu. V Ardenském lese je možné cokoliv. Můžeš trpět, plakat, klamat se, ztratit se. Můžeš cokoliv - ale vždy ve jménu lásky.

Studenti DAMU a jejich hravý zápas s klasikou.

Premiéra: 5. 1. 2018. Překlad: František Fröhlich. Výprava: Michal Spratek. Dramaturgie a hudba: Jaroslav Jurečka. Režie: Aminata Keita. Hrají Eliška Zbranková, Jakub Svojanovský, Zuzana Černá, Viktor Kuzník, Kryštof Dvořáček, Zuzana NovotnáSlam poetry Open Air

U Ježíška úterý 16. července ve 20.30

Slam poetry na divadelních prknech pod širým nebem s hvězdami české scény. Poezie okamžiku. Poezie naživo. Poezie se závěrečným battlem dvou nejlepších. Vy rozhodujete!Improzápas

U Ježíška čtvrtek 18. července ve 20.30

Dva týmy bojují o přízeň publika, drsný rozhodčí dohlíží na fair play a diváci rozhodují o tom, co se bude hrát.

Vstupenky

Vstupenky

Švanda dudák → 29.6. 1.7. 2.7. 3.7. 4.7. 7.7. 8.7. 9.7. 10.7. 11.7. 12.7.

Cyrano → 20.7. 21.7. 22.7. 23.7. 24.7. 25.7.

Improzápas → 18.7.

Jsme muzikál! → 16.6.

Jak se vám líbí → 17.6.

Slam → 16.7.

Festivalek hereckých kapel → 15.6.