× Smetanovské dny 27. 2. – 26. 3. 2020 Finále Plzeň 25. - 30. 9. 2020 Slavnosti svobody 3. a 6. 5. 2020 Historický víkend Zrušeno 2020 Folklorní festival Zrušeno 2020 Divadelní léto 8. - 27. 7. 2020 Festival na ulici 21. – 29. 8. 2020 Sportmanie Plzeň 15. - 23. 8. 2020 Divadlo 9. - 17. 9. 2020 Hrdinové Plzně 19. 9. 2020 Pilsner Fest 2. - 3. 10. 2020 Plzeňské oslavy vzniku republiky 28. 10. 2020 Archiv
☰ menu Tradiční akce města Plzně

Festival na ulici

21. – 29. 8. 2020

Tradiční multižánrový festival v ulicích Plzně

Ve dnech 21. až 29. srpna opět oživí centrum města open air kulturní projekt. Nový pořadatel Festivalu na ulici naváže na téměř třicetiletou tradici akce a nejvíce prostoru chce dát plzeňským kapelám. Kromě tří venkovních hudebních scén a vybraných klubů se návštěvníci mohou těšit na další kulturní a rodinný doprovodný program v ulicích. Vstup na festival je zdarma.

Živá hudba zní v centru města Plzně již od roku 1993. Tehdy zde poprvé proběhl festival, jehož jednotlivé části se jmenovaly Jazz na ulici, Struny na ulici a Divadlo na ulici. Festival založil básník a textař Jarda Komorous, který v 90. letech minulého století vedl městské kulturní středisko Esprit.

Devítidenní Festival na ulici se letos bude konat na třech scénách v ulicích – hlavní bude postavena na náměstí Republiky, další u Branky a třetí v Proluce. Doprovodný program se bude odehrávat ve spolupracujících plzeňských klubech (např. Zach´s Pub) a na dalších tradičních místech, kromě hudby se mohou obyvatelé Plzně těšit i na program divadelní, výtvarný a zaměřený na rodiny s dětmi.

Gaudemus igitur

Ve středu 23. 9. 2020 proběhne v Plzni akce Gaudeamus igitur, tradiční oslava zahájení akademického školního roku. Odpolední open air program na náměstí Republiky ve spolupráci s vysokoškolskými kluby přinese mix kulturních představení, zábavy a doprovodného programu, nejen pro studenty.

Program

V rámci festivalu vystoupí plzeňská legenda bluegrassová skupina Cop v čele s Míšou Leichtem, která k festivalu neodmyslitelně patří. Zajímavou podívanou nabídne rozhodně i vystoupení formace Mr. Elastik – electroswingový projekt populárního Mersího ze skupiny Děda Mládek Illegal Band.

I na menších scénách Festivalu na ulici stojí za to sledovat program. Poslední festivalový den se chystá do Proluky přehlídka bluegrassových kapel Plzeňska, U Branky vystoupí uskupení MeMe – nová kapela některých členů Mandrage.. Výjimečný zážitek slibuje i vystoupení Laco Decziho, který vystoupí v rámci doprovodného programu v Zach´s Pubu – na tento jediný koncert se bude vybírat vstupné.

Za zmínku rozhodně stojí i další koncerty a vystoupení, např. Burma Jones se zpěvákem Jaro Smejkalem, X-Cover – kapela, která často reprezentuje Plzeň i v zahraničí, populární kapela plzeňských doktorů Hibaj, energická hudební smršť od Ill Fish, funky vystoupení skupiny Buster Nixon, koncerty ve stylu blues od kapel Five Rivers Blues Band a St. Johny, oblíbená ska kapela V3ska, jižanský rok zahraje Na starý kolena Band, irskou muziku přednesou Cheers a Poitín, metalová legenda skupina Sapon. Rockoví matadoři se představí ve skupině Hruškowitz, jazzovou scénu zastoupí Ivan Audes Trio.

Ačkoliv Festival na ulici je především zaměřen na hudební vystoupení, v průběhu programu se můžeme setkat i se Slam Poetry (specifický fenomén v prezentaci a vnímání poezie a performance). V rámci doprovodného programu uvidíme i oceněné děti z projektu Zlatá struna, či dětská kapela, ze střediska volného času Radovánek, NA SKOK.

Vstup na akci je ZDARMA.


Bohatý hudební program napříč žánry doplní i projekty a jubilea:


Projekty:

  • oslava 100 let trampské písně
  • Můj táta Dědek (vzpomínka na legendu plzeňské rockové scény Jiřího „Dědka“ Šindeláře)

Jubilea:

  • Béďa Šedifka Röhrich ze skupiny Komáři oslaví 85. narozeniny a jeho syn Michal 60.
  • brněnská legendární kapela Poutníci s námi přijede oslavit 50. výročí vzniku a v průběhu koncertu zazní i největší hity, jako např. Panenka, Hotel Hillary apod.
  • plzeňská kapela Semtex oslaví v průběhu festivalu 25 let od svého vzniku

Vstup na akci je ZDARMA.