Marek Slobodník: Trojkolkou do Mongolska
30. 10. 2026, 19:00
| Místo | Měšťanská beseda |
|---|---|
| Adresa | Kopeckého sady 13 |
| Kategorie | Přednášky |
| Vstupné | 300 Kč |
| Web | https://mestanskabeseda.cz… |
Videa, slideshow a povídání s bánskobystřickým cestovatelem Markem Slobodníkem o velké cestě z Banské Bystřice až do dalekého Mongolska na trojkolce Honda ATC 200 s obojživelnými vozidli Luaz 967, alias Žlutými žábami.
Začalo to v roce 2012, kdy si při každé řece v Jižní Americe říkali, chtělo by to plovací auto! O Luaze sme věděli a tak později během expedice vznikla hláška „ALE LUAZ“. Hned jak se vrátili domů, cestovali na Ukrajinu, kde si jedno takové vozidlo koupili a tak začal příběh první obojživelné výpravy. Marek Slobodník chtěl zůstat věrný motocyklům, proto pátral po takovém, který se na vodě nepotopí a doslechl se o Hondě ATC 200. Přišlo neuvěřitelných 11 let nekonečných příprav a byrokratických problémů od koupě prvního Luaza po start v roce 2024. Tak jak i přípravy, ani cesta nebyla vůbec jednoduchá.
Přijďte si poslechnout povídání o tom, jak se s obojživelnými vozidly dostali až do dalekého Mongolska. Z Evropy napříč Asií přes nejšílenější stát v jakém kdy byli, Turkmenistán. Bude možné se dozvědět proč hranice do Uzbekistánu přešli na laně. Proč se Honda ATC přestala vyrábět a proč na ní nikdo nikdy nikde nebyl. Bude se vyprávět o tom, jak to vypadá právě teď v Rusku a co si od nich poptávali na hranicích. Poznávání neskutečné krásy pohoří Altaj. Bude k vidění nejen to, jak se na vozidlech plavili, ale i jak se topili. Jak byli beze slov z nekonečné krásy Mongolských plání. Ale nic z toho nebylo pro Marka tak nádherné, jako to co zažil doma, hned po návratu.
Sedm cestovatelů, 3 měsíce na cestách, 14-tisíc kilometrů a nekonečně mnoho problémů po dobu celé cesty TROJKOLKOU DO MONGOLSKA.